Wypożyczenie samochodu na Majorce

Odkąd podróżujemy z dzieckiem, staliśmy się trochę bardziej wygodniccy… Po prostu doszliśmy do wniosku, że podczas naszych podróży będzie nam łatwiej, szybciej a przede wszystkim wygodniej dotrzeć do celu mając do dyspozycji własne auto. Zatem jak wygląda wypożyczenie samochodu na Majorce?

Wypożyczenie samochodu na Majorce

Majorka ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową. Bardzo sprawnie działająca kolej oraz komunikacja autobusowa. W Palmie można poruszać się również metrem. Jednak uważam, że najlepszym sposobem na zwiedzenie wyspy jest wypożyczenie samochodu.

Jak wygląda wypożyczenie samochodu oraz jak szukać dobrej wypożyczalni na Majorce?

Wypożyczalnie na Balearach są bardzo powszechne i łatwo dostępne. Najwięcej jest ich zlokalizowanych w okolicach lotniska w Palmie, jednak praktycznie w każdej większej miejscowości na wyspie działa jakaś lokalna wypożyczalnia. Możemy również zlecić wypożyczalni dostarczenie samochodu do naszego hotelu. Jest to usługa dodatkowo zazwyczaj płatna (w zależności od wypożyczalni kosztuje 25-30€).

Aby wynająć auto trzeba mieć ukończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy oraz paszport lub dowód osobisty (obywatele krajów Unii Europejskiej).
Podczas wyszukiwania samochodu warto skorzystać z porównywarki, aby zorientować się w kosztach najmu, kosztach dodatkowych akcesoriów (GPS, fotelik dla dziecka itp.), sposobu rozliczania kosztów paliwa (najkorzystniejszą wg mnie opcją jest “full to full“).

Niemniej jednak warto również zapytać o cenę oraz warunki w okolicznych, mniejszych wypożyczalniach. Przekonaliśmy się podczas pobytu na Malcie, że wypożyczenie samochodu z mniejszej lokalnej wypożyczalni okazało się bardzo korzystne cenowo. Zaletą mniejszych wypożyczalni jest również brak płacenia “kaucji” , rozliczenia za paliwo często również są korzystniejsze niż w dużych międzynarodowych wypożyczalniach.

W tym roku na Majorce skorzystaliśmy z wypożyczalni Hiper Rent A Car. Biuro wypożyczalni nie mieści się w budynku lotniska, lecz w dzielnicy Can Pastilla w Palmie. Z lotniska można dojechać ich charakterystycznym żółtym busikiem. Przy wykupieniu opcji pełnego ubezpieczenia ściągają z karty kredytowej wyłącznie kwotę za paliwo (w naszym przypadku było to 70€) Kwotę tą zwracają na kartę w momencie zwrotu samochodu. Gdy wypożyczaliśmy samochód wszystko odbyło się bezproblemowo. Mieliśmy również troszkę szczęścia gdyż poznaliśmy pracującą w wypożyczalni Polkę, która zaoferowała nam w tej samej cenie lepszy samochód 🙂

Podstawowe zasady o których warto pamiętać poruszając się samochodem po Majorce:

  • ruch jest prawostronny 😉
  • drogi są bardzo dobrze oznakowane (w języku hiszpańskim), w większości również bardzo dobrej jakości,
  • jak wszędzie obowiązują limity prędkości: autostrady 120 km/h, teren niezabudowany 90 km/h, teren zabudowany 60 km/h, drogi w małych miejscowościach mają zwykle ograniczenie do 40km/h)’
  • wszystkich pasażerów obowiązują zapięte pasy,
  • obowiązek jazdy na światłach mijania obowiązuje podczas jazdy nocnej,  na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, oczywiście również podczas jazdy w tunelach,
  • podczas jazdy w mieście trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych, którzy mogą znienacka wyskoczyć przed maskę zza zaparkowanych w bardzo bliskiej odległości od pasów samochodów (tak się tam parkuje),’
  • czasem zdarza się, szczególnie w mniejszych miejscowościach, że mieszkańcy parkują wprost na przejściach dla pieszych – “na krótko”, “na chwilę” aby załatwić swoje sprawy w centrum i pojechać dalej,

Gdzie zaparkować?

W Palmie oraz w pobliżu dużych atrakcji turystycznych na całej Majorce może być ciasno. Są miejsca, gdzie zaparkujemy za darmo. Są również miejsca gdzie parking jest płatny (i uwaga często ograniczony czasowo np. do dwóch godzin). Zanim zostawimy samochód na parkingu trzeba bacznie patrzeć na znaki pionowe i poziome wzdłuż jedni.
Strefy parkowania określają jasne zasady:

  • żółta linia wzdłuż jezdni ciągła lub przerywana- NIE PARKUJ!
  • niebieska linia – MOŻNA PARKOWAĆ, ale należy za postój uiścić opłatę w parkometrze,
  • biała lub brak linii – można spokojnie zostawić auto.

Gdzie zaparkować w Palmie?

Ze względu na strefy ograniczonego zatrzymywani oraz stosunkowo mało miejsc parkingowych w centrum miasta. Warto rozważyć skorzystanie z parkingów podziemnych lub portowych. Dobre rozwiązanie to zaparkować na obrzeżach Palmy (na bezpłatnym parkingu) i podjechać 2-3 przystanków komunikacją miejska do centrum. Oszczędza nam to stresu przy wjeździe do nieznanego miasta o sporym natężeniu ruchu oraz problemów ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.
My podczas zwiedzania Palmy zaparkowaliśmy na parkingu podziemnym w pobliżu Katedry La Seu.
Koszt parkowania nie jest niski, bo oscyluje ok 3,5€ za godzinę, ale jest wygodnie. Łatwo go znaleźć i jest blisko atrakcji turystycznych.
Na Majorce dużo sprawniej niż w Polsce działa policja (Guardia Civil). Jeśli samochód został źle zaparkowany zostaje w mgnieniu oka odholowany na policyjny parking. Kierujący zaś dostaje mandat i dodatkowo płaci się jakąś karę w wypożyczalni (przeczytałam na jakimś forum).
Więc z parkowaniem – ostrożnie!
Ponadto kontrole drogówki zdarzają się często, również kontrole trzeźwości kierowcy. Warto przestrzegać przepisów, żeby nie nadszarpnąć swojego budżetu urlopowego 😉

Stacje benzynowe na Majorce

Na większości stacji benzynowych pracują mili panowie, którzy zatankują paliwo za ciebie. Jednak jeśli musisz sam zatankować wynajęty samochód sprawdź dwa razy zanim wlejesz paliwo (a najlepiej zapytaj przy odbiorze auta). To banał, ale z przyzwyczajenia możesz nalać benzyny do diesla i kłopot gotowy 😉
Istnieją również stacje benzynowe, gdzie obowiązuje zasada pre-paid. Wtedy pompa paliwa jest zablokowana póki nie uiścisz opłaty za paliwo (podobnie jest na Malcie).