nocleg w Krakowie - apatrament XXS

Apartament XXS w Krakowie – miejsce dla minimalisty?

Zastanawialiście się kiedyś na jak małej przestrzeni jest w stanie bytować człowiek? Czy 2,5m kwadratowego wystarczy? Apartament w rozmiarze XXS w sercu Krakowa udowadnia że tak!

Kraków

Planując wyjazd do Krakowa na szkolenie potrzebowałam noclegu dosłownie na jedną noc. Nie interesowało mnie miejsce w wieloosobowym pokoju w hostelu (tak, era przed-pandemiczna!) ani też wynajmowanie mieszkania za duże pieniądze. Przeszukując oferty w Booking.com znalazłam taką oto perełkę! Apartament XXS od Yourplace.pl. Dokładna jego nazwa to: Yourplace XXS Apartments. Jest dostępny również na airbnb. Mikro mieszkanie znajduje się kilka przecznic od krakowskiego rynku – przy ul. Garncarskiej.

Co udało się zmieścić na tak małej przestrzeni?

Łazienka z toaletą, aneks kuchenny, miejsce do pracy oraz wygodne łóżko i to wszystko na tak niewielkiej przestrzeni jak 2,5 metra kwadratowego! Ciężko to sobie wyobrazić.

Apartament XXS w Krakowie - widok z antresoli

Apartament XXS w Krakowie został stworzony niejako przez przypadek – podczas remontu jednego z pobliskich mieszkań inwestor zwrócił uwagę na nietypowo małe pomieszczenie, będące kiedyś miejscem gdzie nocowała służba. Z uwagi na to że wejście znajduje się bezpośrednio z klatki schodowej oraz doprowadzone do niego były wszystkie media – postanowił stworzyć mieszkanko w skali mikro.

Jakie były moje wrażenia z noclegu?

Bardzo pozytywne. Faktycznie nie da się ukryć, jest dość ciasno i osobie o większych gabarytach może być trudno, szczególnie podczas wchodzenia na antresolę. Zdecydowanie nie polecam również osobom cierpiących na klaustrofobię.

Ale na tym kończą się ograniczenia! W apartamencie XXS znajduje się praktycznie wszytko czego moglibyście potrzebować – aneks kuchenny z mikrofalówką, talerze, sztućce, lodóweczka (co prawda w wersji turystycznej ale jest!), wieszaki, miejsce do pracy, telewizor, kabina prysznicowa (i mieszcząca się pod nią toaleta), dostęp do WiFi oraz mieszczące się na antresoli mega wygodne łóżko!

Co ciekawe, apartament XXS nie ma nawet najmniejszego okna.

Faktycznie pewnie ciężko to sobie nawet wyobrazić. Jednak dzięki mlecznym przeszkleniom oraz świetnie zaprojektowanemu oświetleniu praktycznie tego nie zauważyłam. Przestrzeń na antresoli została bardzo dobrze przemyślana – wzdłuż łóżka, przy suficie znajduje się lustro, które optycznie powiększa przestrzeń.

Szczerze mówiąc, zarezerwowałam ten nocleg z czystej ciekawości, jednak muszę przyznać że mieszkanko jest bardzo funkcjonalne i w zupełności powinno wystarczyć na kilkudniowy pobyt – odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Krakowa. Jednak nawiązując do obecnych czasów ważne jest to, że jest w pełni samodzielne i niedrogie. Pewnym minusem może być to, że klucze do mieszkania odebrać trzeba w biurze znajdującym się w innej lokalizacji.

Ponadto posiadacz klucza do apartamentu XXS może korzystać z przestrzeni wspólnej – mikrobalkonu, pralki, suszarki i lodówki.

Czy to jest miejsce dla minimalistów?

Apartament XXS w Krakowie jest na pewno dla tych, którzy oprócz oczywistego ograniczenia konsumpcji chcą również sprawdzić jak poradzą sobie z ograniczeniem przestrzeni na której żyją.