Hydropolis – miejsce w którym dowiesz się wszystkiego o wodzie

Jedną z większych atrakcji, która pojawiła się na mapie Wrocławia w ostatnim czasie jest Hydropolis. Jest to bez wątpienia miejsce, w którym możesz dowiedzieć się wszystkiego o wodzie.

Morza i oceany łącznie noszą
nazwę Wszechoceanu.
Jest to aż 97% wszystkich wód.
Tylko 3% to rzeki, lodowce, jeziora itp.

Przed wejściem na ekspozycję wita zwiedzających drukarka wodna. Instalacja ta należy do najdłuższych tego typu w Europie. Jej działanie polega na tym, że spadające krople tworzą napisy oraz różne wzory. Drukarka jest podwójną atrakcją w upalne dni, podczas próby pokonania ściany wody w momentach gdy pojawia się “nadruk” można się dodatkowo porządnie schłodzić.

Hydropolis - drukarka wodna
Hydropolis - drukarka wodna przed wejściem na ekspozycję

Wrocławskie Hydropolis powstało w 2015 r., mieści się w zabytkowym budynku MPWiK (Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji) przy ul. Na Grobli. Zabytkowy budynek, w którym mieści się obecnie centrum powstał w 1893 r.

Aż do roku 2011 r. służył on wrocławianom jako ogromny podziemny zbiornik czystej wody o powierzchni 4000 m² .

Schodząc na poziom -1 wkraczamy do tajemniczego świata – miejsca, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o wodzie – jej znaczeniu dla świata organizmów żywych, roli wody w powstawaniu zjawisk meteorologicznych a także jej znaczeniu w rozwoju cywilizacji.

Planeta Wody

Jest pierwszą salą do której wkraczamy. Na ogromnym ekranie utworzonym przesz ściany sali obejrzymy projekcję z wykorzystaniem najnowszej technologii audiowizualnej 360°. Kojący głos Krystyny Czubówny opowiada o teoriach powstania Ziemi oraz skąd wzięła się na niej woda…

Hydropolis planeta wody

Wystawa Hydropolis jest nafaszerowana interaktywnymi instalacjami, przykuwającymi uwagę eksponatami, dotykowymi ekranami i urządzeniami. Podzielona została tematycznie na 8 bloków tematycznych w tym fantastyczną

Strefę Relaksu

Tutaj odpoczywamy kładąc się na tajemniczo podświetlonych leżakach. Możemy posłuchać szumu oceanu lub nasycić oczy nieziemską zielenią chrobotka reniferowego, z którego utworzono instalację ścienną w tej strefie. Przedstawia ona dorzecze Amazonki oglądane z lotu ptaka.

Hydropolis - strefa relaksu z chrobotkiem reniferowym

Kolejne pomieszczenia to kolejne strefy tematyczne:

Głębiny

To wystawa poświęcona eksploracji głębin oceanicznych. Znajdziemy tu replikę batyskafy “Trieste”, który w 1960 r. eksplorował Rów Mariański. Poznamy historię odkrywania morskich głębin oraz zamieszkujące je organizmy. Poznamy również zasadę działania sonaru.

Hydropolis replika batyskafu Trieste
Hydropolis ekspozycja głębiny

Ocean życia

To strefa ukazująca nam bogactwo życia, które rozwija się w morskiej toni. Największe wrażenie robi zaś ogromny żarłacz tygrysi polujący na ławicę tuńczyków – w formie ogromnej instalacji zawieszonej u sufitu.

Hydropolis, żarłacz tyfrysi i ławica tuńczyków

Człowiek i woda

To przestrzeń gdzie z interaktywnych ekranów dowiadujemy się jakie znaczenie ma woda dla ludzkiego organizmu w sensie fizycznym, biologicznym oraz duchowym. W tej strefie największe wrażenie zrobiła na nas transparentna kopia rzeźby “Dawida” Michała Anioła, która wykonana w skali 1:2 z tworzywa imitującego wodę.

Historia inżynierii wodnej

Tutaj przede wszystkim poznajemy niezwykłe wynalazki starożytności i średniowiecza. Rozwiązania inżynieryjne naszych przodków robią ogromne wrażenie – śruba Archimedesa, koło i zegar wodny, turbina Herona. Natomiast w gablotach mamy okazję podziwiać morskie środki transportu i możemy porównać ogromny kontenerowiec z dzisiejszych czasów z wątłą konstrukcją statku Krzysztofa Kolumba. Będąc w tej strefie koniecznie warto spojrzeć pod nogi, gdyż w podłodze zostały wyryte mapy ukazujące trasy wielkich odkryć.

Miasto i woda

Na uwagę zasługuje interaktywna mapa Wrocławia ukazująca skalę powodzi tysiąclecia z 1997r. Ogromna rura przybliża nam skomplikowany system pozyskiwania i uzdatniania wody dla miasta a także dowiemy się co dzieje się ze zużytą wodą w naszych domach. Czy wiedzieliście, że woda pitna dla wrocławian MPWiK pozyskuje z jest z rzeki Oławy. Oczywiście ze względu na znaczny stopień zanieczyszczenia Odry oraz że woda opuszczająca oczyszczalnię kierowana do Ody jest czystsza niż wody tej rzeki?

Hydropolis - interaktywna mapa Wrocławia przedstawia skale powodzi tysiąclecia
Hydropolis - ekspozycja miasto i woda

Stany wody

Tutaj zaś tajemnice wody, która może występować w trzech stanach skupienia poznacie bardziej szczegółowo. Poznajemy obieg wody w przyrodzie oraz możemy zapoznać się z interaktywnym atlasem chmur i zjawisk atmosferycznych. Ciekawie przedstawia się również zamknięty w ogromnej gablocie model zamieci śnieżnej.

Warto zaznaczyć, że na zwiedzanie Hydropolis trzeba przeznaczyć z pewnością 2-3 godziny (w tygodniu na godz. 17 i w weekendy na 19 zwiedzanie trwa tylko godzinę). Ilość osób odwiedzających wystawę jest ograniczona, więc z pewnością warto zakupić bilety przez internet.

Hydropolis oferuje również bardzo szeroką gamę warsztatów dla dzieci i młodzieży (od przedszkola aż do liceum).

Szczegóły oraz aktualne ceny biletów znajdziecie na stronie centrum.