Cieszyńskie magnolie – najpiękniejsze!

Przed wojną magnolie należały do rzadkości, jednak w Cieszynie były dość popularne. Pod koniec XIX w. sadzono je przed willami zamożnych cieszyńskich mieszczan. Obecnie są już sędziwymi drzewami. Te z nich, które były odpowiednio pielęgnowane są chlubą ogrodów, inne zaś niestety zmarniały. Jednak Cieszynianie podtrzymują miejską magnoliową tradycję i drzewek pojawia się coraz więcej.

Magnolie, jako drzewka ozdobne są obecnie dość popularne. Często możemy je spotkać w przydomowych ogrodach, w miejskich parkach czy skwerach. Wczesną wiosną cieszą nasze oczy pękatymi pąkami, z których rozwijają się zjawiskowe kwiaty.

Cieszyńskie Magnolie, Szlak Kwitnących Magnolii w Cieszynie

Aby zobaczyć te najstarsze, najbardziej okazałe warto przejść się “Szlakiem Kwitnących Magnolii”. Prowadzi on ulicami zlokalizowanymi na południe od Rynku. W tym roku udało mi się odwiedzić Cieszyn w tym cudownym okresie jakim jest czas kwitnięcia magnolii.

Szlak słynnych Cieszyńskich Magnolii liczy około 1 km (przejście nim zajmie nam około 20-30 minut). Szlak jest zatem idealny na wiosenny, popołudniowy spacer. Dodatkowo łatwo go odnaleźć ponieważ pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego świetnie go oznakowali oraz stworzyli mapę.

Magnolie w Cieszynie, ul. Sienkiewicza

Szlak kwitnących cieszyńskich magnolii

(trasa ok. 1 km, 20-30 min.)

Szybka mapka do pobrania TUTAJ

1. Plac Kościelny 8

Magnolia gwiaździsta rośnie w ogrodzie z neorenesansową XIX – wieczną willą przed ewangelickim Kościołem Jezusowym.

Szlak kwitnących Magnolii

2. Plac Kościelny 4

Magnolia “Alexandrina” przed budynkiem parafii ewangelickiej z mansardowym dachem z XVIII w. Budynek ten przylega do neogotyckiego budynku Technikum Mechaniczno–Elektrycznego.

3. ul. Sienkiewicza 6

Pod tym adresem mamy okazję podziwiać dwa drzewa magnolii “Alexandrina” za pięknym kutym ogrodzeniem z inicjałami “A.M.”. Znajdują się one przy eklektycznej willi z okrągłą narożną basztą, budowniczego Alfonsa Mattera, który w końcu XIX w. zabudował tą część miasta zwaną Matterówką.

Cieszyńskie Magnolie

4. ul. Sienkiewicza 12 róg z ul. Miarki

Tutaj rośnie rzadko spotykana magnolia Soulange’a (pośrednia). Łatwo ją rozpoznać gdyż mieści się przy kamienicy licowanej żółtą glazurą, którą wybudowali na przełomie XIX i XX wieku cieszyńscy fabrykanci mebli Pohlnerowie.

5. ul. 3 Maja 17

W tej lokalizacji mamy okazję podziwiać drzewo magnolii gwiaździstej. Rośnie ona przed modernistyczna willą z lat 1920 zbudowaną przez rodzinę Nohelów.

6. ul. 3 Maja 16

Drzewo magnolii “Alexandrina” przed secesyjnym domem należącym do Karla Czepela. W budynku tym w na od 1910 r. prowadził prywatną Szkołę Handlową.

7. ul. 3 Maja 13

Tutaj mamy okazję oglądnąć młody okaz magnolii “Rustica Rubra”, który rośnie przy willi z lat 20-tych XX wieku.

8. ul. Miarki 2

Drzewko jest jednak widoczne od ul. 3 Maja. Jest to okaz bardzo rzadko spotykanej magnolii Lenné’go. Mieści się ona na tyłach modernistycznej willi o charakterystycznej architekturze nawiązującej do stylu marynistycznego.

9. ul. 3 Maja 10

Magnolia “Alexandrina” przed reprezentacyjną willą w stylu wiedeńskiej geometrycznej secesji, znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka. Z łatwością zauważycie cechy charakterystyczne budynku. Nad głównym wejściem do will widnieją inicjały właściciela “R.L.”, zaś nad wejściem bocznym umieszczona jest płaskorzeźba z atrybutami architekta.

10. Park Pokoju

Trzy drzewka magnolii “Alexandrina” rosną tuż przy orkiestronie. Park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. Pokój Cieszyński, został w 1931 r. zmodernizowny z okazji przeniesienia do Pałacu hr. Larischów Muzeum Miejskiego. Do parku warto również zajrzeć ze względu na znajdujący się tam piękny mural powstały w 2018 r. z okacji XX lecia cieszyńskiego festiwalu “Kino na Grancy”. Zapraszam do mojego wpisu o muralach w Cieszynie.

Array

Powyższy szlak oczywiście nie jest jedynym miejscem w tym mieście, gdzie można wiosną podziwiać słynne cieszyńskie magnolie. Dlatego też warto wybrać się na dłuższy spacer po Cieszynie.

Jelonek i cieszyńskie magnolie
magnolie na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie
Magnolie na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie

Z tego względu zajrzyjcie również koniecznie na Wzgórze Zamkowe, okolice Szpitala Śląskiego oraz ulice Hallera i Sikorskiego.

Jeśli wasze nogi zaś zaniosą was do Czeskiego Cieszyna, koniecznie musicie zobaczyć drzewko magnolii rosnące tuż przed dworcem kolejowym (Nádražní, Český Těšín). Wydaje się ono naprawdę okazałe, ponieważ niedaleko siebie rosną dwa drzewka.

Od kilkunastu lat dokładnie w czasie największego rozkwitu cieszyńskich magnolii organizowany jest spacer wyżej opisanym szlakiem. Wydarzenie to rok rocznie przyciąga on do Cieszyna rzesze turystów chcących podziwiać magnolie. Przewodnikiem w czasie tych spacerów był kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego – Mariusz Makowski. W tym roku spacer odbędzie się 14 kwietnia. Niestety zabraknie wieloletniego przewodnika, ponieważ zmarł w tym roku. Dla uczczenia pamięci Mariusza Makowskiego przedstawiciele Muzeum Śląska Cieszyńskiego posadzą w tym roku w Parku Pokoju magnolię jego imienia.